Przejdź do treści

Ruszył projekt „Mój sąsiad dzik”

Spacery przyrodniczo-literackie, felietony i podcasty poświęcone dzikim mieszkańcom Białegostoku, to kolejna odsłona inicjatywy „Dziki Białystok” wymyślonej i realizowanej przez  Pawła Średzińskiego, białostoczanina, autora książek o przyrodzie.

Tegoroczna odsłona projektu Dziki Białystok będzie skupiała swoją uwagę na dzikich zwierzętach dzielących z nami przestrzeń miejską. Dzik będzie tylko jednym spośród bohaterów opowieści o dzikich mieszkańcach miastach. Oprócz niego przybliżymy 23 dzikich bohaterów – m.in. sarnę, łosia, lisa, borsuka, kunę domową i kunę leśną, wiewiórkę, mysz leśną i jenota oraz ptaki – kawkę, gawrona, wronę, srokę, sójkę i inne gatunki kręgowców występujących w naszym mieście. Tym co będzie je łączyć jest fakt bliskiego sąsiedztwa z nami ludźmi. Często nie zdajemy sobie sprawy, jak ważną rolę pełnią te gatunki w przestrzeni miejskiej, i nierzadko, jak ważne staje się miasto dla zwierząt.

Oprócz opowieści o dzikich mieszkańcach odbędą się cztery spacery literacko-przyrodnicze. Pierwszy otwierający projekt odbędzie się jeszcze w kwietniu. Wszystkie będą nawiązywać do kolejnych pór roku: wiosna czyli czas życia i przebudzenia, lato czyli czas pozornej ciszy, jesień  czas godów i oczekiwania na zimę oraz długich wędrówek oraz zima – czas szkoły przetrwania.

Inicjatywa „Dziki Białystok” ruszyła w 2022 roku. Jej celem jest zwrócenie uwagi mieszkanek i mieszkańców Białegostoku na świat przyrody, który czeka na swoje odkrywczynie i swoich odkrywców w przestrzeni naszego miasta.

„Mój sąsiad dzik” jest realizowany dzięki stypendium artystycznemu Prezydenta Miasta Białegostoku.

Roześlij dalej!