Przejdź do treści

Premiera nowej książki o Puszczy Knyszyńskiej

Park Krajobrazowy Puszczy Knyszyńskiej im. prof. Witolda Sławińskiego, Wydawnictwo Paśny Buriat oraz projekt Knyszynska.pl zapraszają na premierę nowej książki Pawła Średzińskiego o Puszczy Knyszyńskiej. Spotkanie autorskie będzie połączone ze spacerem w poszukiwaniu ptaków, o których przeczytacie w „Puszczy Knyszyńskiej”.

Spotkanie odbędzie się w dniu 11 maja. Rozpocznie się o godzinie 10, w siedzibie Parku Krajobrazowego Puszczy Knyszyńskiej, ulica Mirona Chodakowskiego 3 w Supraślu. Wstęp wolny.

To już drugi tom opowieści z Puszczy Knyszyńskiej autorstwa Pawła Średzińskiego. Znalazły się w nim często nieznane lub mało znane historie z tego wielkiego lasu. Na stronach książki odwiedzimy Krzysztofa Dziermę, który mieszka w puszczańskiej Podjałówce, odwiedzimy Zdroik, spotkamy leśników, zielarkę oraz badaczkę Puszczy. Poszukamy śladów po puszczy w Krynkach, Knyszewiczach i Sokółce. Dowiemy się, dlaczego świat puszczańskich płazów jest wyjątkowy na skalę Polski. Podążymy za ptakami, które w Puszczy Knyszyńskiej znalazły swoje przytulisko. O tych i wielu innych spotkaniach i historiach z puszczy opowie autor, Paweł Średziński.

Po spotkaniu autorskim wybierzemy się w teren na spacer z autorem książki i jednym z jej bohaterów, Adamem Sacharewiczem, pracownikiem Parku Krajobrazowego Puszczy Knyszyńskiej, którego pasją są ptaki. Spacer odbędzie się w ramach ogólnopolskiej akcji Wiosennego Ptakoliczenia 2024 zorganizowanego z okazji Światowego Dnia Ptaków Wędrownych. Po spacerze zaplanowane jest spotkanie przy ognisku na terenie siedziby Parku Krajobrazowego Puszczy Knyszyńskiej (prowiant we własnym zakresie).

Prosimy o zabranie ze sobą lornetek. Będzie też możliwe wypożyczenie na czas spaceru lornetek w siedzibie PKPK (liczba ograniczona – jeśli ktoś ma własną, warto ją zabrać).

Paweł Średziński – doktor nauk humanistycznych, historyk, publicysta, dziennikarz, miłośnik przyrody. Autor książek „Puszcza Knyszyńska. Opowieści o lesunach, zwierzętach i królewskim lesie, a także o tajemnicach w głębi lasu skrywanych”, „Syria. Przewodnik po kraju, którego nie ma”, „Rzeki. Opowieści z Mezopotamii, krainy między Biebrzą i Narwią leżącej…” oraz (wspólnie z Piotrem Dombrowskim) „Łoś. Opowieści o gapiszonach z krainy Biebrzy”. Przez kilkanaście lat pracował w organizacjach zajmujących się ochroną przyrody. Publikuje m.in. w OKO.press i „Więzi”. Pisze o przyrodzie, ludziach, pograniczu, Bliskim Wschodzie i Afryce. Jeden z bohaterów książki Marcina Dorocińskiego Na ratunek. Rozmowy o zwierzętach, naturze i przyszłości naszej planety. Laureat Stołka Roku „Gazety Wyborczej”.

Adam Sacharewicz, główny specjalista do spraw ochrony przyrody w Parku Krajobrazowym Puszczy Knyszyńskiej, pasjonat ornitologii, prowadzi szereg akcji edukacyjnych, w tym doroczne ptakoliczenia. Jest jednym z bohaterów w drugim tomie opowieści o Puszczy Knyszyńskiej.

Roześlij dalej!