Przejdź do treści

Nowa książka o Puszczy Knyszyńskiej

Czy da się wejść dwa razy do tej samej Puszczy? A czemu by nie? Jakiś czas temu zaprosiliśmy Was wraz z Pawłem Średzińskim do Puszczy Knyszyńskiej, oddając w Wasze ręce tom pierwszy puszczańskich opowieści, a teraz zapraszamy ponownie, oddając Wam tom drugi.

Wierzymy, że spotka się on z takim samym ciepłym przyjęciem, jak tom pierwszy, o Puszczy bowiem, a zwłaszcza Knyszyńskiej, pisania nigdy dość! Ubiegając Wasze pytanie, od razu odpowiadamy: tak, obie te puszczańskie książki można czytać osobno, opowieści się nie powtarzają, tom drugi jest uzupełnieniem tomu pierwszego, a tom pierwszy drugiego… Od którego zaczniecie Waszą przygodę z Puszczą? Wybór należy do Was… Zapraszamy serdecznie do Puszczy!  

Książka do znalezienia w Wydawnictwie Paśny Buriat.

O książce:

My, miłośnicy i miłośniczki przyrody, mamy swoje lasy. Nie, nie chodzi mi o to, że mamy je na własność. Po prostu każdy i każda z nas ma swój szczególny, ukochany las, który kształtował naszą wrażliwość na naturę, i w którym doświadczyliśmy jednych z najpiękniejszych chwil naszego życia. Dla mnie to Puszcza Bukowa, dla kogoś innego będzie to Puszcza Białowieska, zaś Paweł ma swoją Puszczę Knyszyńską. Nie każdy miłośnik lasów potrafi o nich pisać, ale, na nasze szczęście, Pawłowi udaje się to znakomicie. Z zapartym tchem czytałem pierwszy tom opowieści o Puszczy Knyszyńskiej, z radością zagłębiłem się w lekturę kolejnego. I Wam radzę to samo!
ROBERT JURSZO, dziennikarz, autor książki Spotkania z nagą małpą

Od autora:

Nie ma takiej drugiej Puszczy. Tak mocno złączonej z człowiekiem, gdzie splot ludzi z naturą jest wciąż bardzo silny. Puszcza Knyszyńska. To w niej jest mi jak u Pana Boga. To w jej lasach wracam do sił. 
Puszcza Knyszyńska, chociaż wielokrotnie raniona przez człowieka, wciąż trwa. Przetrwałaby bez ludzi, ale człowiek bez niej nie przetrwa. Zapraszam Cię do Puszczy Knyszyńskiej, jedynej takiej Puszczy w Polsce, niesłusznie pozostającej w cieniu swoich sióstr – Puszczy Białowieskiej i Puszczy
Augustowskiej. Dlaczego niesłusznie? Przekonaj się sam, wejdź do niej. Ja zawsze do niej wracam, napisałem o niej już drugą książkę, a marzy mi się trylogia… Może napiszę, kto wie. PAWEŁ ŚREDZIŃSKI

Czy na skraju Puszczy żyje się jak u Pana Boga? 
Czy w Krynkach rosła kiedyś Puszcza? 
Kto w Puszczy pędzi ducha puszczy, a kto zwykły bimber?
Ile kumaków żyje w Puszczy, a ile traszek, i kto to wszystko liczy?
Kto przytula ptaki w puszczańskim Przytulisku?
Kto zbiera zioła w Puszczy, kto liczy grzyby i którędy chodzi? 
I co odkryli w Puszczy poszukiwacze zaginionej Puszczy? 
Na te i wiele innych pytań znaleźć można odpowiedź w tej niezwykłej książce.

O AUTORZE: 
Paweł Średziński. ur. 1978, doktor nauk humanistycznych, historyk, publicysta, dziennikarz, miłośnik przyrody. Autor książek Puszcza Knyszyńska. Opowieści o lesunach, zwierzętach i królewskim lesie, a także o tajemnicach w głębi lasu skrywanych, Syria. Przewodnik po kraju, którego nie ma, Rzeki. Opowieści z Mezopotamii, krainy między Biebrzą i Narwią leżącej… oraz (wspólnie z Piotrem Dombrowskim) Łoś. Opowieści o gapiszonach z krainy Biebrzy. Przez kilkanaście lat pracował w organizacjach zajmujących się ochroną przyrody. Publikuje m.in. w OKO.press i „Więzi”. Pisze o przyrodzie, ludziach, pograniczu, Bliskim Wschodzie i Afryce. Jeden z bohaterów książki Marcina Dorocińskiego Na ratunek. Rozmowy o zwierzętach, naturze i przyszłości naszej planety. Laureat Stołka Roku „Gazety Wyborczej”.

Roześlij dalej!