Przejdź do treści

Budki dla puszczyka

W ramach projektu „Odkrywamy, śledzimy i chronimy faunę Białegostoku”, wspieranego przez Urząd Miasta Białegostoku, Komitet Ochrony Orłów monitoruje efekty ekologiczne naszych działań prowadzonych w poprzednich latach.

Jak mówi dr Paweł Mirski: „Jesienią 2022 powiesiliśmy 10 budek dla puszczyka. Mieliśmy nadzieję, że już w pierwszym sezonie, jakaś budka zostanie odnaleziona i zasiedlona przez puszczyki”.

Kontrolę budek przeprowadzili Paweł Mirski i Dmitry Ziolkovskiy. Jak podkreślają obaj ornitolodzy: „Nie jest to takie proste, bo na etapie inkubacji prawie nie ma śladów obecności puszczyka pod budką. W jednej budce puszczyk pokazał się we wlocie, ale w innych „na oko” nic nie było widać. Na szczęście w niektóre spoglądaliśmy termowizorem, który pokazał wyraźne źródło ciepła w budce. Mieliśmy też kamerkę i długi kij teleskopowy, którymi zajrzeliśmy w otwór. Puszczyk wysiadywał niewzruszony. Może jeszcze jakieś przyczajonego puszczyka przegapiliśmy, ale sprawdzimy budki raz jeszcze na obecność pisklaków. Budki były przeznaczone dla puszczyka, ale z jednej skorzystała też wiewiórka”.

Roześlij dalej!